Lenf Drenaj (Pressoterapi)

Pressoterapi

Cihaza bağlı özel bir takım elbise ile verilen basınçlı hava masajıdır. Elbise, farklı bölümlerden oluşur – pantolon, kollar, kemer, hem tüm vücut hem de göbek veya bacaklar gibi ayrı bölgeler üzerinde çalışmaya izin verir. Böyle bir takım elbise, insanın fizyolojik ve anatomik özellikleri dikkate alınarak geliştirilmiştir.

Pressoterapi cihazı bilgisayarlaştırılmıştır, bu ise işlemin amacına, hastanın vücudunun ve cildinin durumuna bağlı olarak giysideki yoğunluğu, hava basıncı kuvvetini ve maruz kalma süresini ayarlamanıza olanak tanır. Doğru yapılması şartıyla, böyle bir masaj sırasında ağrı ve rahatsızlık söz konusu değildir. Aksine, işlemden sonra tüm vücutta rahatlama ve hoş bir sıcaklık his edilmesi normaldir. Pressoterapi, en talep gören ve popüler cihaz prosedürlerinden biridir.

Pressoterapi selülit, kilo kaybı, cilt sarkması, kozmetoloji, estetik tıp, plastik cerrahi, fizyoterapide destekleyici, önleyici ve rehabilitasyon önlemlerinde etkilidir. Araştırma verilerine göre, böyle bir masajın bir seansı, spor salonunda birkaç manuel prosedürün veya 2 egzersizin yerini alıyor. Birkaç seanstan sonra vücut daha dinç ve fit hale gelir ve cilt pürüzsüz ve elastik hale gelir, bu da lenf akışının iyileşmesi ve vücuttan fazla sıvının atılması nedeniyle ortaya çıkar. Bu teknik hareketsiz, fazla kilolu ve yanlış beslenen kişiler için idealdir.

Pressoterapinin Faydaları

Pressoterapi, dermisin derin katmanlarına, kan damarlarına ve lenfatik sisteme etki ederek çalışır. İşlem sırasında doğru ve nazik masaj hareketleri sayesinde vücuttaki metabolik süreçler normale döner, lenf içerisine giren çüruf ve toksinlerden arındırılır ve böbreklerin çalışması sonucunda idrarla atılır. Pressoterapi prosedürünün bir sonucu olarak idrar söktürücü etki, etkinliğinin bir göstergesidir.

Lenf vücutta durgunlaştığında, çeşitli hastalıklar ve hoş olmayan durumlar ortaya çıkabilir. Pnömomasaj, lenf akışını hızlandırarak patolojiyi önler. Dürtü etkisi, hücresel düzeyde kan dolaşımını ve metabolik süreçleri harekete geçirir. Tüm dokular ve organlar çok miktarda oksijen ve besin alır. Önemli işlevler geri yüklenir, genel iyileştirme gerçekleşir. Fazla sıvı ve toksinler vücudu terk eder. Antispazmodik etki sağlanır (sırt ve boyun kaslarının gergin olması nedeniyle baş ağrısını azaltır). Yorgunluk, hareketlerin kısıtlılığı geçer. Hastalar ruh halinde ve genel durumlarında bir iyileşme, enerji çoğalmasını fark ederler. Pressoterapinin strese karşı direnci, bağışıklığı güçlendirir.

Diğer şeylerin yanı sıra, pressoterapi stres ve sonuçlarıyla başa çıkmak için mükemmel bir çaredir, özellikle: sinirlilik, uykusuzluk, kas gerginliği ve spazmlar. Hafif gevşetici etkisi ve metabolik süreçlerin iyileştirilmesi nedeniyle, presoterapi, gastrointestinal sistemi normalleştirmeye ve bir kişi güçlü stres altında ise en çok zarar gören sindirim sistemini iyileştirmeye yardımcı olur.

Lenfatik Sistem Nasıl Korunur? Patolojilerin Önlenmesi

Yılda en az 2 kez önleyici lenfatik drenaj masajı (örneğin, pressoterapi) alınmalıdır. Böyle bir etki, lenf akışını önemli ölçüde hızlandıracak ve kolaylaştıracak, lenfatik damarların ek uyarımı olarak hizmet edecek, aşırı interstisyel sıvının çıkışını uyaracak ve ödem oluşumunu önleyecek ve ayrıca büyük molekül çürüme ürünleri ve yabancı partiküllerin vücuttan atılmasını aktive edecektir.

Pressoterapi Kullanımı İçin Endikasyonlar

 1. Selülit ve diğer cilt kusurlarının varlığı.
 2. Bacak ödemi.
 3. Fazla yağ kütlesi.
 4. Derinin elastikiyetinin azalması.
 5. Cildin ve tüm organizmanın yaşlanmasının önlenmesi
 6. Zayıf bağışıklık
 7. Bacaklarda ve vücudun diğer kısımlarında ameliyat sonrası rehabilitasyon (örn. liposuction sonrası)
 8. Yaralanmalardan sonra rehabilitasyon
 9. İlk aşamalarda varisli damarlar.
 10. Trombozun önlenmesi.
 11. Bacaklarda ağırlık.
 12. Kas aşırı gerilmesi (ağır spor egzersizlerinde sonra)
 13. Lenfatik dolaşımın bozulması (lenfostaz)
 14. Sürekli stres
 15. Kronik yorgunluk.
 16. Düşük fiziksel aktivite.
 17. Damar hastalıklarının önlenmesi.

Pressoterapi Kullanımına Kontrendikasyonlar

 1. Tromboflebit, akut tromboz; “Taze” post-tromboflebitik sendrom; kan pıhtılaşmasının bozukluğu; Yüksek kan viskozitesi;
 2. Alt ekstremite damarlarının yok edici aterosklerozu.
 3. Damar-kalp sistemi hastalıkları (kalp krizi sonrası, aritmi, hipertansiyon 3. evre, ödem ile birlikte kalp yetmezliği)
 4. Manşetlerin takılması gereken bölgelerde iyileşmemiş kırıklar, çıkıklar veya deri lezyonları;
 5. Kalp pili, amaçlanan maruz kalma alanındaki metal protezler;
 6. Çeşitli yapıdaki deri hastalıkları (mikotik, alerjik, vb.).
 7. Kötü huylu veya iyi huylu tümör.
 8. Her tür tüberküloz
 9. Yüksek vücut ısısı.
 10. Böbrek yetmezliği (böbrek ödemi)
 11. Karaciğer yetmezliği (hepatik ödem)
 12. Çeşitli yapı ve lokalizasyonda akut ağrı.
 13. Bulaşıcı hastalıklar.
 14. Diabetes mellitusta mikro ve makroanjiyopati.
 15. Ruhsal bozukluklar, epilepsi

Abdominal Pressoterapiye Kontrendikasyonlar:

 1. Gebelik ve Emzirme
 2. Adet
 3. Rahim İçi Spiral
 4. Rahim Miyomu
 5. Bağırsak Tıkanıklığı
 6. Akut Bağırsak Hastalıkları ve Aynı Zamanda Kronik Alevlenme
 7. Önceki Peritonit
45 Dakika
Rezervasyonunuzu takvimden günü ve saati seçtikten sonra formu doldurarak oluşturabilirsiniz.
Mayıs 2024
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112